Mantı matematiğinden hiç çakmıyorum

Bir marketin inserti geldi eve. makine mantisi 0,99 TL. bir lira bile degil kilosu. Cok acaip. Ayni brosurde, 5 kilo un 4,99.
Unun kilosu 1 YTL desen..
Hadi mantici olalim..
manti hamuruna bir kilo un, biraz su ve biraz tuzdan baska sey konmaz, su anda zarar etmis durumdayiz. daha hamuru karmadan isler sarpa sardi.
manti dedigine soganli,karabiberli kiyma karisimi lazim. kiymali manti da ancak evlerde ya da hipermarketlerin dondurulmus urun reyonlarinda var. hazir mantilar soyali gelende. birak soyayi, leblebi tozu koysan icine, bizim manti imkani yok kurtarmayacak.
ama bitmedi, bu hamuru karacak makinenin amortismani, elektrigi,
makineyi isleten personelin maasi, ssk’si, yolu yemegi,
makine ve imalathanenin temizligi, suyu,
manti acacak makinenin amortismani, elektrik masrafi,
mantiya malzeme koyacak makinenin (…),
mantiyi bukecek bir diger makinenin (…),  
ambalaj makinesinin (…)
ambalaj materyalinin alimi, saklanmasi…
etiket basimi,
etiketlenmesi,
son urunun saklanmasi (belki once firinlanmasi, ki ona hic girmek istemiyorum)
nakliyesi
market rafi kirasi
ve
insertte yer alma reklam gideri
 
yahu manti nasil bir liradan ucuza olur, birak undan hamurdan yapmayi, yerden camur alip yapsan kurtarmaz.
Ey insanlar kara para mi akliyorsunuz?
Bunu satin alip yiyende hic mi akil yok???
 
beni gercekten aşıyor bu konu.
 
 
Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Diğer

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s